ÕHUTAIMEDE HOOLDAMINE

Õhulillede kasvatamisega saavad hakkama ka algajad rohenäpud!

Esimesel päeval peale õhulille koju toomist võta lill pakendist välja ja leota teda 2-3 tundi toasoojas vees. Märkad vahet kohe – vannitatud lillel on õnneliku lille välimus 🙂

KASTMINE

Õhutaimed on looduslikult harjunud elama niiskes kliimas ja seepärast jumaldavad nad iga paari päeva tagant veega piserdamist, 1-2 pumbatäit hõredat niisutust on täiesti piisav. Kuival kütteperioodil on hea kasutada toas ka õhuniisutit.

 

Kõige tähtsam peale lille vannitamist on lasta tal täielikult kuivada, selleks võid ta tagurpidi lausa paariks tunniks lauale kuivama jätta. Terraariumisse või muusse pesasse aseta tagasi vaid kuivanud lill, kuna liigne vesi võib tekitada lehemädanikku ja suretada lille.

Edasi oleks armas, kui hoolitseksid tema eest iga nädala või paari järel leotamise teel. Terraariumist võta lill  tagurpidi (tagumik ees) välja ja leota teda taas tunnike või paar. Pane ta üleni vee alla, nii et kõik lehed oleksid veega kaetud.

Ilma karvakesteta lilled võivad vajada tihedamat leotamist, kuna nad kuivavad kiiremini.

Väikesed karvakesed aitavad niiskust kinni hoida ja taimele toitu anda. Väga tiheda karvastikuga on näiteks Tillandsia tectorum, siledamad õhulilled on näiteks Tillandsia bulbosa, pseudobailey, butzii jms.

Pehmelehelised nagu habetillandsia ehk Tillandsia usneoides, magnusiana ja taolised vajavad veidi lühemat leotamist, neile piisab täiesti 10-15 minutilisest vannitamisest. Aga taas ole hoolas, et vesi ei jääks juurekaela juurde püsima.

Tillandsia Usneoidest ehk habetillandsiat soovitame üle paari päeva piserdada ning lisaks ca 10 päeva järel ka leotada. Tema vajab tõesti palju niiskust. Ideaalne oleks see habe riputada aknaga vannituppa.

Lille vannitamise vajadus sõltub hästi palju tema kasvuoludest. Kui ruum on niiske ja poolvarjus (näiteks aknaga vannituba), siis ei pruugigi vannitamise vajadust tekkida, sest ta saab enamuse oma toidust kätte õhuniiskusest. Kui aga panna ta päikeselisse ja kuiva ruumi, siis tuleks tal silma peal hoida – kui  lehed tõmbavad krussi või muutuvad otstest pruunikaks, on tal vannitamise aeg käes.

Õhulillede kuivanud otsi või alumisi lehti võid vajadusel julgelt kärpida!

Lill annab oma heaolust märku armsa ja ilusa õiega. Õitsevat taime leota nii, et õis jääks veest välja, nii püsib ta kauem ilusana. Kui õis on närtsinud, näpista see lihtsalt küljest, sama võid teha ka kuivanud lehtedega. Kui Sinu õhulillel tekivad nn pojad, siis võid neil lasta kenasti üheks suureks puhmaks kasvada. Kui poeg on saavutanud ca 2/3 oma ema kasvust, siis võid ta lihtsalt küljest näpistada ja hakata kasvatama kui iseseisvat taime.

VALGUS ja SOOJUS

Õhulilled tahavad kasvamiseks niisket ja valget ruumi, samas tuleks vältida otsest päikese peale langemist. Õhulillele sobiv temperatuur on 15-33 c kraadi.

Õhulillede värvused varieeruvad valkjast ja hallikast erkroheliseni välja. Üldine reegel on, et mida hallikam taim, seda enam talub ja vajab ta päikest ning seda vähem soovib ta niisutamist. Ja vastupidi – mida rohekam taim, seda varjulisemat kasvukohta ta eelistab ning vajab ka veidi enam niisutamist.

Suvisel perioodil, kui temperatuur ei lange alla 10C, viige kõik oma taimed õue!

VÄETAMINE

Lill kasvab kenasti ka väetamata, aga kui soovid teda veel enam poputada, siis võid teda kuus korra pärast leotamist pritsida orhidee väetisega.

KASUTAMINE

Kuna õhulilled ei vaja kasvamiseks mulda, siis võid ta asetada praktiliselt ükskõik kuhu, kasvõi laest alla riputada. Näiteks võid ta liimida või traadiga kinnitada puidu, kivi vms külge. Kasuta selleks kindlasti E6000 liimi ja mittevaskset traati! Aga võid ta asetada ka mõnda tühja anumasse või osta talle ägeda terraariumi ja lisada sinna värvilist liiva ning sammalt. Taime võib riputada ka merekarpi või panna ta lihtsalt riiulile.

Kõige enam vajab õhulill armastust!